Americká vs. klasická hypotéka: kterou zvolit?

V portfoliu řady bank můžeme hledat krom běžné hypotéky na bydlení i tu americkou. I když se v obou případech jedná o hypoteční úvěry, jejich podmínky jsou více či méně rozdílné. Účelovost, úroková sazba, délka splácení nebo třeba maximální výše peněžní sumy k zapůjčení…to je jen malý výčet rozdílů, o kterých jste možná až doposud nevěděli.

  • Účelovost

podpis smlouvy

Mezi nejdůležitější rozdíly mezi těmito dvěma úvěrovými produkty patří účelovost. Klasický hypoteční úvěr na bydlení je ryze účelová úvěr, kdy je zapotřebí veškeré výdaje spojené s čerpáním hypotéky dokládat bance za pomoci smluvních dokumentů, účtenek, faktur atd. Klasický hypoteční úvěr na bydlení, jak už z názvu vyplývá, je převážně určen k financování vlastního bydlení. Oproti tomu americká hypotéka je úvěrem neúčelovým a peníze tak může dlužník čerpat na cokoliv – nemovitost, cestování, studium v zahraničí atd.

  • Úroková sazba

Je to právě neúčelovost, díky které je americká hypotéka tak oblíbeným úvěrovým produktem a pro mnoho klientů představuje pohodlnější způsob financování svých životních snů a plánů. Ovšem toto pohodlí je do značné míry vykoupeno vyšší úrokovou sazbou, která se u amerických hypoték v současné době pohybuje kolem 3%. Přitom klasická hypotéka na bydlení nabízí roční úrokovou sazbu přibližně poloviční. Pojmenování americké hypotéky je možná tak trochu nešťastné, neboť se nejedná o hypotéku v pravém slova smyslu. Americká hypotéka díky svým vlastnostem se nachází někde uprostřed mezi běžnou hypotékou a spotřebitelským úvěrem. I ta nejlevnější americká hypotéka se nakonec může prodražit.

  • Maximální možná výše hypotéky

maketa domu

Podmínky jsou v obou případech vesměs totožné, je zapotřebí ručit nemovitostí a mít dostatečné příjmy, které zajistí bezproblémové splácení úvěru. Rozdíl však tkví ve výši půjčené sumy. Zatímco u běžné hypotéky je možné získat za určitých podmínek až 100% čerpání, u americké hypotéky se pohubuje tato hranice kolem 70%.