Balíme na cesty

Cestujeme různými dopravními prostředky do různých míst doma i v zahraničí. A také na různě dlouhou dobu. Práci se sbalením nám všem velice usnadní, když si pořídíme kvalitní a praktická zavazadla. Jaká jsou k dispozici? Co je důležité a na co se tedy především zaměřit při jejich výběru?

kožený kufr a taška

Jaký je typ a materiál

–       taška, batoh – tato zavazadla jsou většinou vyráběna z textilních materiálů, jejich hlavní výhodou je, že jsou lehká, mívají také spoustu kapes různých velikostí, kam můžeme uložit hodně věcí, tato zavazadla také můžeme často v případě potřeby pomocí šikovně umístěných zipů zvětšovat, hodí se pro sportovce, pro cestovatele (na některých místech by klasické zavazadlo v podobě kufru působilo poněkud nepatřičně a také by se nám někde v terénu asi špatně nosilo!)

–       kufr – tento typ zavazadla nabízí výrobci v provedení koženém, textilním, plastovém a také v různých kombinacích těchto materiálů, hodí se pro pobyty na jednom místě, kde bydlíme a neabsolvujeme další přesuny, hodí se do hotelů, přesuny po rovném povrchu (letištní a hotelové haly, chodníky), protože bývají objemné a těžké, vybavují je výrobci praktickými kolečky (na výběr je varianta „dvoukolečková“ i „čtyřkolečková“), oblíbený typ je tzv. skořepina z tvrdého plastu, která je vhodná i na „křehčí náklad“

zavazadla u sloupu

Jaká je velikost

Když se chystáme na cestu kratší o délce dvou až tří dnů, stačí nám samozřejmě zavazadlo menší (tedy většině z nás). Tak do velikosti 55 centimetrů. Takové může obvykle i na palubu letadla. Když ovšem chystáme pobyt delší, navíc ve více osobách (rodinná dovolená), potřebujeme zavazadla větší a prostornější. Velké varianty mají až 80 centimetrů.

 

Jaká je váha

Na tu musíme myslet samozřejmě hlavně v tom případě, že cestujeme letadlem. Hranici, která je povolena, vždy určuje konkrétní letecká společnost. Orientačně lze uvést hmotnost 15 až 20 kilogramů.