Cesta po světě pokémonů

První pokémon hry vyšly v Japonsku v roce 1996. Za tu dobu urazily velký kus cesty. Nyní se tedy podíváme na jednotlivé regiony, ve kterých se hry odehrávaly.
 silueta Moltrese

Kanto region – pokémon Red, Green, Blue, Yellow

První hry přinesly na svou dobu revoluční mechaniku a příběh a v zásadě se základní principy jako chytání pokémonů používá dodnes. Vzali jste na sebe roli desetiletého chlapce, který vyrazil do světa chytat různé příšerky a získávat věhlas tím, že porážel vůdce jednotlivých stadionů. Během svého dobrodružství také porazil zločineckou organizaci Team Rocket.
 
Objevilo se zde prvních 151 pokémonů, od Bulbasaura po Mew. Verze Yellow se inspirovala v té době populární anime, takže zde přidala Pikachu, který vás následuje, či členy Teamu Rocket Jessie a Jamese.
 silueta Articuna

Johto Region – pokémon Gold, Silver, Crystal

Děj se odehrává dva roky po událostech předchozích her. Jelikož jsou regiony Kanto a Johto propojené, nalezneme zde 16 stadionů, 8 v Johto a po dohrání hlavního příběhu se otevře i původních 8 v Kanto. I zde je z vás mladý trenér pokémonů, který cestuje po světě. A dva roky po jejich poražení znovu vystrkuje hlavu i Team Rocket, tentokrát ovšem bez svého vůdce Giovanniho, který kdesi v soukromí trénuje. Ovšem zatímco v původních hrát se Team Rocket choval spíše jako mafie, jeho znovuzrozená forma připomíná spíše teroristickou organizaci.
 
Využívajíc možností Game Boy Color, objevilo se zde několik novinek. První byly vnitřní hodiny, které umožňovaly přechod mezi dnem a nocí. Toto dalo vznik další mechanice, kdy se různé druhy pokémonů objevovaly v závislosti na fázi dne.
 
Další novinkou se stala možnost pokémony křížit a tím i vznik tzv. baby pokémonů, tedy předvývoje pokémonů již známých. Příkladem může být Magby, Pichu či Cleffa. Kromě toho byl přidán i faktor štěstí. Ten ve hře samotné mnoho nedělal, avšak někteří pokémoni se vyvinuli, pouze pokud bylo jejich štěstí na maximu, například Togepi na Togetica.
 
Novinkou bylo i zařazení nových typů pokémonů, a to ocelový a temný. Bylo to proto, že v předchozí generaci psychičtí pokémoni prakticky neměli konkurenci. Ocelový typ je vůči psychickým útokům rezistentní a temný dokonce imunní.
 
Dále se zde poprvé objevila možnost narazit na neobyčejně zbarveného pokémona. Samozřejmě šance najít takový exemplář byla velmi malá, 8 457:1. Díky tomu, že tito pokémony měli u svého jména hvězdičku, pojmenovali je fanoušci Shiny pokémoni. Tento termín se stal tak známým mezi fanoušky, že jej později Pokémon Company přijala za oficiální. Toto dalo vznik i novému typu hráčů, kteří neváhají strávit hodiny a hodiny v jedné lokaci, jen aby získali shiny formu vytouženého pokémona.
 silueta Zapdose
Celkem bylo přidáno 100 nových pokémonů, z nich někteří jsou nové vývoje pokémonů z předchozích her, například Scizor. Další jsou alternativní vývoje, jako například Politoed, Espeon či Umbreon.
 
Tímto završíme prozatím naše putování. V příštím díle se podíváme do dalších regionů, a to do vodnatého Hoennu či legendami opředeného Shinnoh.