Co znamená označení 2GX13

2GX13 je označení koncovky pro uchycení tzv. kruhové zářivky. Výroba těchto speciálních tvarů zářivkových trubic probíhá již několik desítek let, zájem o tyto výrobky se začal zvyšovat s nástupem nové generace kompaktních zářivek, které jsou ovládány elektronickými předřadníky, a poskytují širší možnosti z hlediska uplatnění, než tomu bylo v devadesátých letech.
osvětlovací technika v ložnici
Kruhová zářivka je skleněná trubice, která má tvar gymnastické obruče, a je zakončená paticí pro uchycení do svítidla. Svítidla jsou rovněž s ohledem na tvar trubic konstruována v kruhovém tvaru, připomínajícím plochý disk. Jsou většinou opatřena plastovým difuzorem s nízkým stupněm IP krytí a využívají se výhradně v uzavřených prostorách, mimo dosah povětrnostních vlivů.

Kam se hodí kruhové zářivky

Výhodou tohoto způsobu osvětlení je tvar i hloubka samotného tělesa, které je velmi ploché, a na stropě nebo na stěnách není příliš nápadné. Nepůsobí rušivě a dotváří přirozený dojem prostorového řešení každé místnosti. Hodí se pro moderní i rustikální nábytkové sestavy, může být umístěno i tam, kde jsou snížené stropy, velmi vhodné je na chodbách s vestavěnými skříněmi.
Samotné zářivkové trubice se vyrábí v provedení teplé nebo studené bílé barvy umělého světla a lze jimi osadit jak odpočinkové místnosti, tak i pracovní kouty, kanceláře s psacími stoly, skladové prostory, garáže, dílny atd. Mohou velmi dobře konkurovat LED panelům vzhledem k jejich příjemně působícímu vyzařovanému světlu a také svým neotřelým designem. Zároveň se jedná o úsporné nízkoenergetické zdroje s dlouhou životností.
stropní svítidlo pro kruhové zářivky
Moderní kompaktní kruhové zářivky jsou opatřeny elektronickým předřadníkem, který nezpůsobuje nepříjemný efekt blikání, a zároveň velmi rychle nabíhají na své výkonnostní maximum. Proto se hodí i tam, kde pobýváme jen krátkou chvíli, např. na chodbách, ve skladových prostorách, či na toaletách.