Dřevo v hlavní roli

Dřevo je bezesporu stavební materiál, který si žádá vaši pozornost. Nejenom obnovitelný zdroj, který se v posledních letech těší velké oblibě. Cena za stavební materiál neustále roste a je proto pochopitelné, že řada lidí hledá levnější alternativu, která však nabídne stejný komfort. Dřevostavby jsou hlavně v severských zemích velmi rozšířené, k nám jakoby si ale dlouho hledaly svou cestu. Mnoho lidí totiž odrazuje jejich životnost, která se pohybuje maximálně kolem 80 let. Tudíž se jedná o bydlení nanejvýš pro dvě generace. Mluví se také o dřevokazných houbách a plísních, pokud je ovšem dřevo dobře naimpregnováno a ošetřeno, ničeho podobného se bát nemusíte.

moderní dřevostavba

Nesporné výhody

Nespornou výhodou dřevostaveb je jejich rychlá výstavba. Od samotného podpisu smlouvy, přes výrobu prefabrikátů až po samotnou montáž…vše netrvá déle než půl roku. Dřevo navíc disponuje velmi dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, díky kterým je možné navrhovat dřevostavby velmi často jako pasivní. To znamená, že jejich náklady na vytápění jsou minimální.

Alternativní bydlení

Velmi oblíbené jsou v poslední době mobilní dřevostavby, které jsou určeny jak k rekreaci, tak k celoročnímu bydlení. Pořizovací cena mobilní dřevostavby Lavarahouse je oproti běžným zděným stavbám asi třetinová. V případě mobilního domu není zapotřebí stavební povolení ani ohlášení stavby. Cestě na úřad se ale v tomto případě bohužel nevyhnete, je zapotřebí územní souhlas.

Na co si dát pozor

Umístění mobilního domu je možné na parcelách, kde to přímo dovoluje územní zákon. Není však zapotřebí zápis do katastru nemovitostí, neboť tuto povinnost mají pouze stavby, které jsou se zemí spojeny pevným základem. V mobilním domě je samozřejmě možné zřídit trvalý pobyt. Dřevěný mobilheim však musí mít číslo popisné nebo evidenční. Bydlení v dřevostavbě se tak skutečně vyplatí.