I nezhoubné zvětšení prostat s sebou přináší zdravotní komplikace

Prostata je předstojná žláza, která je uložena pod močovým měchýřem a úzce doléhá na močovou trubici. Tento orgán produkuje přibližně 30% objemu tekutiny ejakulátu a přispívá mimo jiné k delší životnosti spermií. Zvětšení prostaty Erectmax je mimo jiné ovlivněno mužským hormonem – testosteronem. V mladém věku se jedná o malý nenápadný mužský orgán velikosti vlašského ořechu, s přibývajícím věkem ovšem může docházet k jeho pozvolnému nárůstu až do velikosti pomeranče. Muži se ovšem o tomto palčivém problému bojí hovořit, bagatelizují ho či přehlíží. Jak zvětšenou prostatu nejlépe poznat a jak s ní účinně bojovat? To vám poradíme v následujícím článku.

Zoufalý muž

Typické příznaky spojené s onemocněním prostaty

  • Častá potřeba močení společně s nechtěným únikem moči či pocitem neúplného vyprázdnění močového měchýře
  • Slabý a pomalý proud močení
  • Palčivá bolest při močení
  • Bolestivost v podbřišku

Účinná medikace

Co je příčinou tohoto palčivého problému?

Zvětšující se prostata pomalu utlačuje močovou trubice a vytváří tak stále se zvětšující tlak. Zvětšující prostata tak tak vytváří jakousi překážku v průtoku moči, ale i krve či ejakulátu. Proto je zvětšená prostata velmi často spojována s doprovodnými jevy, jako je nedostatečná erekce či zhoršená plodnost.

V jakých situacích se vyplatí návštěva lékaře?

Zvětšená prostata se dá léčit bez potřeby návštěvy lékaře. Ovšem pozor by si měli dát muži, kteří mají zvýšenou predispozici k rakovině prostaty nebo kteří jsou již v pokročilejším věku. Muži nad 50 let totiž patří do rizikové skupiny a měli by tak pravidelně absolvovat lékařské prohlídky, obvykle 1-2x do roka.

Pokud už se u muže problémy se zvětšující se prostatou objeví, je dobré zvážit úpravu životního stylu a zvýšit pitný režim. Též se doporučuje omezit kouření, neboť nikotin dráždí močový měchýř. Ale i přísun alkoholu nebo kofeinu.