Jednoduchost a praktičnost skandinávského designu

Pokud je design Vaše hobby, vášeň nebo si jen zařizujete moderně dům či byt, je docela jasné, že jste slyšeli o skandinávském stylu. Možná jste o tom slyšeli už tolikrát, že to ve Vás vzbudilo zvědavost a chtěli byste vědět, co přesně toto slovní spojení znamená.

Něco se dá pochopit a zapamatovat si docela jednoduše. Bílé zdi, dřevěné podlahy, moderní nábytek, ale tohle nemůže být přece všechno. No ne?
lyžařský obchod

Historie nás zavede k 19. století. Cestou impéria vznikala a zanikala, světonázory se posunuly, svět šel dvakrát do války, umění a filozofie, nábytek měnily svoji tvář. Do toho si přimícháme ještě trochu slavných jmen jako třeba Ingvar Kamprad, Alvar, Aalto, Hans Wegner a vytváří se nám styl, který se dotkl téměř každého aspektu designu a to od roku 1950.

Skandinávie     

Je vlastně několik severních zemí. Kolik a které záleží na tom, s kým mluvíte, nebo také kdy s někým mluvíte. Normálně se bavíme o severních zemích Evropy:

          Norsko

          Švédsko

          Dánsko

Ale v poslední době se do skupinky zařazuje i Finsko, Island a dokonce i Grónsko.

Mezi těmito zeměmi je mnoho podobných historických událostí, ale nenechejte se zmást, je tu i mnoho rozdílů. A jak se spojili tak, že vytvořili sjednocený domácí styl? Tak v tom nemá prsty jen historie, ale je to i záležitostí politiky a přírody.

V 19. století se svět měnil. Život, politika, filozofie, vše se rapidně měnilo. Rodila se nám moderna, ale i přesto, že se změny týkaly všeho kolem lidí, uprostřed rozvíjejícího strojírenství se stále myslelo na přírodu.

To vše bylo začátkem toho, co vzniklo začátkem 20. století -Skandinávský design – estetika poznamenána minimalismem a funkčností.
litinový krb

Design a jeho původ

Severní země jsou věhlasně známé pro svoji temnost, chlad a sněhem pokryté stromy. Skandinávský design je tedy hodně ovlivněn přírodou a přírodními vzory. Skandinávci vytvořili styl, který čerpá nejvíce z přírody, aby byl praktický pro jejich nehostinné podmínky a kvůli stále častěji přicházejícímu průmyslu, se snažili o to, aby tradiční řemesla zůstaly naživu. Politika v těchto zemích a nehostinné podnebí vedlo ke společnému přesvědčení, že je to role designu, aby zlepšil život každému. Důsledkem toho je, že jednoduché, dobře vyráběné výrobky jsou upřednostňovány před grandiózním efektem interiéru.

Jádrem tohoto stylu je tedy zlepšení každodenního života. Severní země mají jen 7 hodin denního světla v zimě. Takže klíčem všeho je světlost. Nenajdete například tmavé koberce přes celou podlahu, světlé zdi a země prosvětlí celý prostor. Nábytek je jednoduchý a funkční, je vyroben tak, aby byl zároveň i úložným prostorem. Je ale zároveň důležité přinést do prostoru něco, co člověka zahřeje, co udělá prostor útulným. Žádné vystavené cetky, které v interiéru jen chytají prach. Pocit útulnosti a pohodlí je vyřešen vzory, nebo specifickými látkami jako je vlna, bavlna.

Cokoliv přidáváme do místnosti má svůj účel, nebo důvod. Toho se držte, pokud si interiér zdobíte do tohoto moderního leč praktického stylu.