Lze použít přírodní kámen jako dlažbu?

Nejčastějším materiálem používaným na zahradní dlažbu je bezesporu kámen, a to v nejrůznějších podobách. A není divu, koneckonců dokáže vystát rozmary počasí bez větších problémů, což znamená, že svou úlohu vydrží plnit dlouho, často i mnoho let, než je potřeba nějaká oprava.

Samozřejmě je jasné, že se k tomuto účelu zdaleka nehodí jakýkoliv kámen, který najdeme na cestě. Přeci jen, je nutné vybrat takový, který má specifické vlastnosti – například pískovec by nejspíš až tak dlouho nevydržel.

dlazba2

Tímto problémem se naštěstí nemusíme příliš zabývat, neboť v obchodech se stavebninami najdeme dlažební kameny již připravené. To znamená, že se jedná o vhodný druh, který je navíc upraven tak, aby byla co nejvíce prodloužena jeho životnost, a zároveň je již nařezán do stejných bloků, takže jej stačí prakticky jen položit.

Je ovšem jasné, že takto upravená dlažba bude dražší, než přírodní kámen, který můžeme zadarmo nasbírat. Zdálo by se tedy, že to není příliš výhodné. Přesto však mnoho lidí volí tento postup. Proč?

Tím hlavním důvodem je náročnost celého procesu, pokud bychom si vše chtěli udělat sami. V první řadě je potřeba najít vhodný typ kamene, a to v dostatečném množství. A většina z nás nemá dostatečné geologické vzdělání, aby jej dokázala na první pohled určit.

dlazba1

Dalším problémem je, že místa, kde se vyskytují v hojném počtu, jsou obvykle již zabrána a používána jako komerční lomy. Až na velmi, velmi řídké výjimky je zde pak soukromým osobám zakázáno těžit pro vlastní potřebu.

Je tedy vidět, že koupit jej v obchodě je mnohem jednodušší a rychlejší. Pro mnohé z nás by bylo jeho sbírání v přírodě navíc prakticky nemožné, neboť jen málokdo z nás má v okolí nějakou lokalitu, kde jej můžeme bez problému těžit, aniž bychom například porušovali zákon na ochranu přírody.

Pokud tedy potřebujete dlažební kámen, je rozhodně výhodnější zajít do obchodu. Věřte, že je to podstatně méně pracné.