Pergola, přístřešek nebo zahradní altán? Pro kterou variantu se rozhodnout?


Pyšníte se domkem s rozlehlou zahradu a k vaší úplné spokojenosti vám chybí příjemné venkovní posezení, které by bylo chráněné před deštěm i prudkými slunečními paprsky? Zkrátka místo, kde budete ukryti před rozmary počasí a zároveň si užívat pobyt na čerstvém vzduchu? V takovém případě vaše srdce baží po přístřešku, pergole nebo altánu.

dřevěná lavička

Zahradní přístřešky našly své využití už ve středověku, kde se jejich stěny nechávaly porůstat popínavými rostlinami a tvořily příjemné zákoutí. Je až s podivem, ale jejich obliba od té doby neklesla. I v dnešních zahradách můžeme obdivovat menší či větší architektonické skvosty, které s oblibou slouží jako opora pro nejrůznější popínavé keře a rostliny. Mnohdy stojí samostatně nebo jsou úzce spojeny s vchodem do domu, lemují okraje cestiček.

Pergola, přístřešek nebo altán? Co vlastně potřebujete zrovna na vaší zahradu?

Pergolu odborná terminologie označuje jako lehkou konstrukci, která je porostlá rostlinami, které tvoří i samotné zastřešení. Z tohoto důvodu asi tato konstrukce nebude tou správnou volbou, pokud chcete přístřešek, který vás ochrání i před deštěm. Mnoho si však pod pojmem pergola představí zastřešený přístřešek, například pergola ke zdi domu je ideální variantou, pokud nechcete zmoknout, jen co vykouknete z domu.

zastřešené posezení

Pokud plánujete pořízení některého z těchto druhů zastřešení, předem si ujasněte, jak často ho budete využívat. Na jaké místo v zahradě je dobré posezení umístit. Bude lepší variantou volně stojící konstrukce nebo konstrukce připojená ke stěně domu nebo garáže? U domu v podstatě rozšíří užitný prostor domu, naopak v některých z koutů zahrady poskytne soukromí.

Důležité je řešit i ochranu proti slunečním paprskům. Preferujeme v letních měsících posezení spíše v chladu a stínu nebo naopak oceníme pouze skrýš před sluncem a jinak si budeme užívat tepla?