Poradíme vám s výpočtem čisté mzdy z vaší dohody

Pracujete na dohodu o provedení práce a neumíte si spočítat výplatu? Poradíme vám, jak na to! Předně je důležité a dobré vědět, že z odměny na dohodu o provedení práce neodvádíte ani vy ani zaměstnavatel odvody na zdravotní pojištění a odvod na pojistného na sociální zabezpečení. A to v případě, když vaše odměna nedosáhne desetitisíc korun hrubého! Takže do desítky hrubého odvádíte pouze srážkovou daň ve výši patnácti procent. Ale vy ještě můžete dále šetřit vaše penízky.

dva tisíce

Jestliže tato dohoda je vaším jediným zaměstnáním, požádejte svého zaměstnavatele o Prohlášení poplatníka a uplatněte tak základní slevu na poplatníka, to znamená, že pouhým vaším prohlášením a podpisem stvrzujete, že nemáte za to samé období podepsané Prohlášení u jiného zaměstnavatele a tudíž vaše odměna se nebude danit celá, ale odečte se z ní právě základní sleva na poplatníka, což od nového roku, od 1. ledna 2021 činí 2.320 Kč.

A teprve z ponížené odměny se vám vypočte daň.

daně procenta

Druhá možnost je ta, pokud vaše odměna přesáhne deset tisíc hrubého, pak z této částky odvádíte vy i váš zaměstnavatel obě pojistné (zdravotní a sociální pojištění) plus zálohu na daň. Ale výpočet už je složitější, proto je tu pro vás naše kalkulačka čisté mzdy, která výpočet mzdy dpp provede za vás. Zcela jednoduše. Vy jen doplníte požadované údaje a jedním klikem zjistíte, kolik budete brát čistého.

Jestliže byste měli sjednanou dohodu o provedení práce s tím, že výdělek bude mnohem vyšší, vyplatí se vám uplatnit i daňové zvýhodnění na děti, zjednodušeně slevu na děti. Tyto dítka ale s vámi musejí sdílet domácnost, to znamená, že je přímo vyživujete.

Děti, na které platíte výživné a byly by svěřeny do péče matky, na ty si slevu uplatnit nemůžete. Pouze v případě, že by byly svěřeny do střídavé nebo společné péče. Ale v tomto případě informujte mzdovou účetní a proberte s ní možnost uplatnění slev na děti. Bývá to složitější, ale jde to.