Sny se dají naplánovat

Sny přicházejí k člověku vcelku běžně. Někdy se lidem něco zdá, jindy vůbec nic. Sny se ovšem dají nasměrovat. Mnoho lidí se nad tím, co se jim zdá, nezamýšlejí, avšak to je chyba. Sny jsou totiž odrazem toho, na co myslíme kupříkladu ve dne. Sny se dají tzv. naplánovat, takže s trochou štěstí a umu se už člověk nemusí bát, že se mu budou zdát nějaké noční můry. Většina lidí po probuzení úplně zapomene na to, co se jim v noci zdálo.

dívka sní

Jako základ by se dalo označit to, že si před spaním člověk řekne, že po probuzení na svůj sen nezapomene, ale bude si ho pamatovat. Samozřejmě je možné, že to nepůjde hned, ale dá se to časem naučit. Komu by to pomohlo, může si zapisovat svoje vzpomínky, protože je naprosto běžnou záležitostí, že se obrazy, které vidí člověk ve svých snech, opakují. Je navíc normální, že ty snivé obrazy jsou to, co bychom chtěli, pokud jsou to tedy hezké věci.

Jestli by někdo chtěl snít stále o jedné věci, která je pro něj opravdu důležitá, tak se na ni musí naladit. Říká se tomu vědomé prožívání. Další výraz je lucidní snění. Je to stav, kdy spící člověk ví, že sní, a to mu dá možnost pokračovat ve svém snu vědomě a bez omezení pohybu či změny. Už Aristoteles to ve svých zápiscích popsal. Důležité je, aby si člověk před usnutím dopřál čas k hlubokému uvolnění, zklidnění mysli, za účelem soustředění.
modří motýli

Během procesu uvolnění je dobré myslet na to, o čem přesně by člověk měl či lépe řečeno chtěl, snít. Čím usilovněji na to myslí, tím je vyšší procento, že se mu o tom bude zdát. Je dobré načasovat si tuto proceduru spíše na víkend, kdy se nejde do práce. Pro nastolení lucidního snění se doporučuje před spaním se najíst. Je to zvláštní, ale zvýší se tím mozková aktivita. Jestliže člověk usne hned, tak by si měl předem nařídit budík, aby zazvonil po patnácti minutách. Po probuzení je na řadě znovu soustředění na to, co by se mělo zdát. Když se pak znovu usne, měl by nastat sen, který byl chtěný.             

About the author /