Vyznáte se ve vůních?

Každý z nás chce vypadat dobře a především hezky vonět, ať jde o muže nebo ženu. I když má každý svou přirozenou vůni, ta v dnešní době není žádaná. Naopak se vyžaduje její překrytí umělou vůní. Ke každému také sedí trochu jiná vůně a na každou příležitost se hodí jiná.
Při výběru vůně byste si nejdříve měli ujasnit, zda chcete parfém, parfémovou, toaletní nebo kolínskou vodu. Je v tom veliký rozdíl.
Parfém – na flakonu najdete označení Parfum. Obsahuje 15 – 40% vonných složek a je tedy nejkoncentrovanější. Na první pohled ho poznáte podle toho, že se většinou prodává ve flakonu, který nemá rozprašovač. To kvůli tomu, že je o něco hustější konzistence. Používá se pouze několik kapek. Vydrží vonět více než 10 hodin.
Toaletní voda
Parfémované voda – bývá označena nápisem Eau de Parfum nebo EdP. U ní je koncentrace vonných složek nižší a to 8-15%. Jedná se o směs parfémovaného oleje s alkoholem. Je to také intenzivní vůně, avšak méně, než parfém. Hodí se pro večerní akce.
Toaletní voda – označuje se Eau de Toilette nebo Edt. Obsah vonných složek je zde 4-8%. Bývá označována zlatou střední cestou a je také nejoblíbenější. A to i díky ceně. Hodí se pro běžné nošení, protože vůně není tolik výrazná.
Kolínska voda – nese označení Eau de Cologne nebo EdC. Jedná o opravdu lehkou vůni, jejíž obsah vonných látek je 3-5% a díky tomu je ideální také na běžné nošení, především v létě, ale například i při sportu.
Všechny vůně se nejčastěji nanáší na kůži, kde tepe krev, a to na vnitřní stranu zápěstí, na krk, dekolt nebo za uši.
luxusní flakon
Slavná Coco Chanel použila výrok: „Nanášej parfém tam, kde chceš být políbena“. Spousta lidí se voní také na oblečení. To však není úplně vhodné, protože vůně tak může získat úplně jiný nádech a navíc někdy na oblečení může i zanechat skvrny.
Spousta lidí trápí to, že jim vůně dlouho nevydrží a brzy vyprchá. To je zapříčiněno suchou nebo kyselou pokožkou. Vliv na to mají také různé léky nebo kořeněná jídla. Pokud chcete, aby vám vůně vydržela co nejdéle, aplikujte ji na pokožku nebo do vlasů hned po koupání. Díky vlhkosti se lépe vstřebá a déle vydrží. Ještě více k tomu přispějete, pokud použijete hydratační mléko, deodorant a sprchový gel stejné vůně.