Jak se efektivně připravit ke zkouškám?

Prvním předpokladem úspěchu je, že jste především dobře zvážili výběr školy, na kterou se hlásíte. Samozřejmě byste měli volit podle svých zájmů, schopností a přání a ne podle přání rodičů. Dále je dobré opravdu reálně zhodnotit své šance na úspěch v příjímacím řízení, to ale zároveň neznamená, že byste měli na své sny a touhy rezignovat jen z toho důvodu, že se na školu hlásí tisíce zájemců a berou jich desítky.
opřený o stůl
Učte se tím, že budete učit ostatní!
Jednou z nejefektivnějších metod učení, alespoň podle tvrzení odborníků, je v podstatě vyučování někoho jiného. Takže máte dvě možnosti, buď si najít někoho, kdo bude ochotně Váš výklad poslouchat a v ideálním případě Vám bude i schopen říct, kde jste udělali chybu či co ve výkladu ještě chybělo. Tato varianta je ale s největší pravděpodobností pro řadu studentů nereálná a možná by se při výkladu víc styděli, než přemýšleli.
otevřená kniha
Nezbyde Vám tedy nic jiného než sami ze sebe udělat svého imaginárního studenta a tomu hezky všechnu látku vysvětlit. Pokud na toto přistoupíte, můžete si být jisti, že se na učení budete muset opravdu soustředit a Vaše myšlenky nebudou moci utíkat jiným směrem.

Dobrou pomůckou mohou být i různé způsoby testování. Zkuste si nějakou otázku náhodně vybrat a vypracovat ji jako při testu. Pokud Vás baví vyrábět si všelijaké studijní kartičky, na které si vypisujete ty nejdůležitější informace, získáte dalšího dobrého pomocníka. Můžete je dobře využít i při učení cizích slovíček či vzorečků. Skvěle je využijete třeba i při cestování MHD.

Nebaví Vás sedět nad učením celé dny doma zavření v jednom pokoji? Pak nemějte žádné výčitky a směle měňte svá působiště. Střídání studijního prostoru může totiž Vaše výsledky učení vylepšit až o 40℅. Celkově platí, že čím pestřejší jsou okolní vjemy během studia, tím snáze byste si pak informace při zkouškách měli vybavovat, protože nebudou vázané na jedno konkrétní místo.

A rada na závěr: Pokud cítíte, že Vám do hlavy už nic neleze, jste unavení a nejraději byste šli spát, tak opravdu spát jděte. Pokud totiž svému mozku dopřejete dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, odvděčí se Vám dobře uloženými znalostmi.